Greater Milwaukee Norwegian Elkhound Association

HOME PAGE

HISTORY OF THE NORWEGIAN ELKHOUND

BREED STANDARD

CLUB OFFICERS

MEMBERSHIP LIST

PUPPIES

NEWS

HEALTH

SHOW RESULTS

UPCOMING SHOWS

RECENT WINNERS

GMNEA SHOW HISTORY

GMNEA TRAVELS

GMNEA HOSTING THE NEAA

GMNEA AGILITY DOGS

GMNEA OBEDIENCE DOGS

GMNEA CONFORMATION -OUTSTANDING ACHIEVEMENTS

GMNEA TRACKING DOGS

PHOTO GALLERY

OUR DOGS IN ACTION

MEMORIES ARE MADE

WISCONSIN STATE FAIR -WORLD OF DOGS

REMEMBERING OUR LOST MEMBERS

RESCUE HISTORY

LINKS

CONTACT US


 

Show Results: Most Recent First
Saturday Mar 4 & Sunday Mar 5  , 2017 GMNEA Specialties Show, Obedience/Rally Trials
GMNEA REGIONAL SPECIALTY MAR 5, 2016  Judge Mr Garry Newton

BOB - GCH Silver Sleuth Vikrest- Patricia Viken & Leslie Forrest 
BOS - CH Aspen's Presumed Innocent - Robin & Randy Rhoden
BOW /WD Royal Crown's The Barrister- Jon & Camille LaBree
WB -Legend of Silver Screen - Katie Lynn Bruce & Dorothy Wallace
RWD-Aspen Feel the Force - Robin & Randy Rhoden
RWB- Applewood's Morning Twilight CGC- Jasmine Palmer
Select Dog/ Best Veteran Dog - GCHB CH Silverdal Crown of Cortez -Ray Vaturro & Betsy Wade Vaturro
Select Bitch/  Best Veteran Bitch - GCH CH Vikrest Chicago Style- Patricia Viken & Leslie Forrest
AOM GCH CH Leraan's Power Av Midnight Sun CGC- Sally Prescher
AOM GCHB CH Aspen's The Wild Wild West - Robin & Randy Rhoden
AOM -CH Snojager's Mikazuki  -Mark & Susan Johnson & Kim Chisholm

Puppy Sweepstakes - Judge Ms Lisa Berglin
Best Puppy -Royal Crown's The Barrister - Jon & Camille LaBree
Best Opp. Sex - Greyplume's Purple Rain at Elvbend- Amy Peterson

Veteran Sweepstakes -Judge Ms Lisa Berglin
Best Vet Dog-GCHB CH Silverdal's Crown of Cortez -Ray Vaturro & Betsy Wade-Vaturro


GMNEA REGIONAL SPECIALTY OBEDIENCE & RALLY MARCH 5, 2017 -JUDGE DIANE ALLEN

HIGH IN TRIAL&  Open A 1st -191 1/2 -CH Vikrest Silver Secret CD AX AXJ- Leslie Forrest & Patricia Viken
Beg. Novice 1st- 192- CH Vikrest Silver Lief RN -Barb Drake
Preferred Open 1st-191 1/2- CH T'NT Willows Norsk Delight CDX VER RAE BN CGC - Barb Drake
**
Rally Adv. B 1st -91-Kamgaard Kall Me Inkredible RN- Toni Sibrel & Peter Bojan
 
Saturday Mar 4, 2017 GMNEA Specialties Show, Obedience/Rally Trials
GMNEA REGIONAL SPECIALTY MAR 4, 2016  Judge Neena Van Camp

BOB-GCH CH Aspen's It Takes a Thief- Robin & Randy Rhoden
BOS - CH Aspen's Presumed Innocent-Robin & Randy Rhoden
BOW & WD- Sangrud Thorbjorn Bodin- Brad & Cindy Wagner, & Kristin Wehking
RWD-Sol Mist Just Trouble- Sally Prescher
WB -Kamgaard Kall Me Inkredible -Toni Sibrel & Peter Bojan
RWB-Jo-Cala's Royal Crown- Jon & Camille LaBree
Select Dog-GCH CH Silver Sleuth Vikrest - Patricia Viken & Leslie Forrest
Select Bitch - GCH CH Leraan's Power of Midnight Sun CGC - Sally Prescher
AOM-GCHB CH Aspen's the Wild Wild West - Robin & Randy Rhoden
AOM CH Silverdal's Blue Solitaire - Ray Vaturro & Betsy Wade Vaturro
AOM/ Best Veteran Dog- GCHB CH Silverdal's Crown of Cortez- Ray Vaturro & Betsy Wade Vaturro
Best Veteran Bitch -GCH CH Vikrest Chicago Style - Patricia Viken & Leslie Forrest


Puppy Sweepstakes- Judge Amy Peterson
Best Puppy -Royal Crown the Barrister - Jon & Camille LaBree
Best Opp Sex -Sangrud Thorbjorn Birgit- Kristin Wehking & Karen Elvin

Veteran Sweepstakes - Judge Amy Peterson
Best Veteran Dog -  GCHB CH Silverdal's Crown of Cortez- Ray Vaturro & Betsy Wade Vaturro
Best Veteran Bitch -CH T'NT Willow's Norsk Delight BN CDX VER RAE CGC- Barbara Drake
 
GMNEA REGIONAL SPECIALTY OBEDIENCE & RALLY MARCH 4 2017 -JUDGE DIANE ALLEN
No HIT
Beg. Novice 1st 192 CH Vikrest Silver Lief BN RN RATO -Barb Drake
Preferred Open 1st 191 1/2 CH T'NT Willows Norsk Delight -Barb Drake
**
Rally Advanced B  1st 91 Kamgaard Kall Me Inkredible RN - Toni Sibrel & Pete Bojan

******************************
Sunday Mar 5 &6, 2016 GMNEA Specialties Show, Obedience/Rally Trials

GMNEA REGIONAL SPECIALTY MAR 6, 2016  Judge Mr Richard J. Berger

BOB    CH ELSKEDE DREAMCATCHER AV GREYPLUME - Connie & Tim Schulte

BOS-  CH SILVERDAL'S BLUE SOLITAIRE - Ray Vaturro & Betsy Wade Vaturro 

BOW & WD – SNOJAGER GOOD TIME CHARLIE- Tom & Carol Slattery  

WB –  LEGEND OF THE SILVER SCREEN -Katie Lynn Bruce & Dorothy Wallace 

RWD –  SOL MIST DOUBLE TROUBLE - Sally Prescher

RWB – KESTOS YANKEE DREAMER -Sally P Simmonds and Margaret K. Mott

SELECT DOG – GCH CH SILVERDAL'S CROWN OF CORTEZ - Ramond Vaturro & Betsy Wade-Vaturro

SELECT BITCH – SBIS CH KAMGAARD KEKEKABIC- Sally P Simmonds & Margaret K. Mott

VETERANS DOG 1ST –GCH CH GREYPLUME WINDPOWER AV LONGSHIPS BN RE CD THDA CGC- Kari Olson

VETERANS  BITCH 1ST  – SBIS CH KAMGAARD KEKEKABIC- Sally P Simmonds & Margaret K. Mott

AOM – GCH CH GREYPLUME WINDPOWER AV LONGSHIPS BN RE CD THDA CGC- Kari Olson

AOM – CH LERAAN'S POWER OF MIDNIGHT SUN CGC- Sally Prescher

AOM-  KAMGAARD KINTYRE -Sally P Simmonds & Margaret K. Mott

PUPPY SWEEPSTAKES -JUDGE MRS Karen Lyle 

BEST PUPPY-SOL MIST JUST TROUBLE -Sally Prescher

BEST OPP. PUPPY -LEGEND OF THE SILVER SCREEN -Katie Lynn Bruce & Dorothy Wallace

VETERAN SWEEPS -JUDGE -MRS Karen Lyle

BEST VETERAN DOG-  GCH CH GREYPLUME WINDPOWER AV LONGSHIPS BN RE CD THDA CGC- Kari Olson

BEST VETERAN BITCH-CH CHARILOR KLASSIC NORDIC IDUN BN RAE MX MXJ RATS VNEX - Edith Finsaadal & Eric Lanzl & Marge Kabala


GMNEA REGIONAL SPECIALTY OBEDIENCE MAR 5, 2016  Judge  Elmer Willems

HIGH IN TRIAL-CH GREYPLUME'S VANITY FAIR CD RN AX AXJ -Connie Shulte & Glenda Haggerty 189NOVICE

BEGINNER NOVICE 1ST -CH APPLEWOOD'S ISAAC NEWTON LEGEND CGC -Christine Olson - 191

GMNEA REGIONAL SPECIALTY RALLY  MAR 5, 2016  Judge  Elmer Willems

NOVICE B 1ST -CH APPLEWOOD'S ISAAC NEWTON LEGEND CGC -Christine Olson-93

2ND -CH VIKREST SILVER LIEF BN -93

ADVANCEDB 1ST CHARILOR KLASSIC LEGACY BN RAE MX AXJ OF - Margaret M Kabala & Lori Machacek -99

2nd CH GREYPLUME'S VANITY FAIR CD RN AX AXJ -Connie Schulte & Glenda Haggerty -97

3RD -CH T'NT WILLOW'S NORSSK DELIGHT CDX VER RAE BN  -Barbara Drake-96

EXCELLENT B 1ST  -CH T'NT WILLOW'S NORSK DELIGHT CDX VER RAE BN  -Barbara Drake-93

GMNEA REGIONAL SPECIALTY MAR 5, 2016  Judge Mrs Sally K.Berger

BOB - GCH CH VIKREST SILVER SLEUTH VIKREST – Patricia E. Viken & Leslie C. Forrest

BOS-  CH SILVERDAL’S BLUE SOLITAIRE –Raymond Vaturro & Betsy Wade-Vaturro

 WD – SOL MIST DOUBLE TROUBLE -Sally Prescher

BOW &  WB –  KAMGAARD KINTYRE -Sally P Simmonds & Margaret K. Mott

RWD –  SNOJAGER GOOD TIME CHARLIE-Tom & Carol Slattery

RWB –  KAMGAARD KALL ME INKREDIBLE - Antoinette Sibrel & Peter Bojan

SELECT DOG – GCH CH SILVERDAL'S CROWN OF CORTEZ - Ramond Vaturro & Betsy Wade-Vaturro

SELECT BITCH – GCH CH LEGEND'S NYDELIG  HANNAH AV GJONNES GAARD - Ann & Jim Becker

VETERANS DOG 1ST –  GCH CH GREYPLUME WINDPOWER AV LONGSHIPS BN RE CD THDA CGC- Kari Olson

VETERANS BITCH 1st- SBIS CH KAMGAARD KEKEKABIC -Sally P. Simmonds & Margaret K. Mott

AOM – SBIS CH KAMGAARD KEKEKABIC -Sally P. Simmonds & Margaret K. Mott

AOM –  SOL MIST DOUBLE TROUBLE -Sally Prescher

AOM-   GCH ELVEBEND'S SOLDIERS MARCH - Linda Hayes

PUPPY SWEEPSTAKES -JUDGE Ms Kylie Jo Hirschy-Sievert

BEST PUPPY- KAMGAARD KALL ME INKREDIBLE - Antoinette Sibrel & Peter Bojan

BEST OPP. PUPPY -  SNOJAGER GOOD TIME CHARLIE-Tom & Carol Slattery

VETERAN SWEEPS -JUDGE Ms Kylie Jo Hirschy-Sievert

BEST VETERAN DOG-  GCH CH GREYPLUME WINDPOWER AV LONGSHIPS BN RE CD THDA CGC- Kari Olson

BEST VETERAN BITCH-CH CHARILOR KLASSIC NORDIC IDUN BN RAE MX MXJ RATS VNEX - Edith Finsaadal & Eric Lanzl & Marge Kabala

GMNEA REGIONAL SPECIALTY OBEDIENCE MAR 5, 2016  Judge  Elmer Willems

HIGH IN TRIAL-CH GREYPLUME'S VANITY FAIR CD RN AX AXJ -Connie Shulte & Glenda Haggerty 195.5 NOVICE

BEGINNER NOVICE 1ST -CH APPLEWOOD'S ISAAC NEWTON LEGEND CGC -Christine Olson - 187

GMNEA REGIONAL SPECIALTY RALLY  MAR 5, 2016  Judge  Elmer Willems

NOVICE B 1ST -CH APPLEWOOD'S ISAAC NEWTON LEGEND CGC -Christine Olson-91

2ND -CH VIKREST SILVER LIEF BN -90

ADVANCEDB 1ST CH GREYPLUME'S VANITY FAIR CD RN AX AXJ -Connie Schulte & Glenda Haggerty -97

2ND -CH T'NT WILLOW'S NORSK DELIGHT CDX VER RAE BN  -Barbara Drake-93

EXCELLENT B 1ST  -CH T'NT WILLOW'S NORSK DELIGHT CDX VER RAE BN  -Barbara Drake-94

*******************************
Sunday April 19,2015 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial

GMNEA REGIONAL SPECIALTY APRIL 19, 2015  Judge Dr. Robert Indeglia

BOB & VETERANS BITCH 1ST GCH CH ASPEN’S A HARD ACT TO FOLLOW –Robin & Randy Rhoden

BOS-  GCH CH LEGEND OF THE DREAMSEEKERS-Bernadette, Katie and Robert Bruce

BOW & WB – DAGGERWOOD BJORN 2B A STAR –Nicole Casavechia & Kevin Richard

WD – VIKREST SECRET AGENT –Leslie C Forrest & Patricia Viken

RWD – KAMGAARD KODAK MOMENT RATN – Marlene & William Schlichtig

RWB – SILVERDAL’S BLUE SOLITAIRE –Raymond Vaturro & Betsy Wade-Vaturro

SELECT DOG – GCH CH VIKREST SILVER SLEUTH VIKREST – Patricia E. Viken & Leslie C. Forrest

SELECT BITCH –CH KINGDOM’S JUNE TAYLOR –Kevin & Linda Richard

VETERANS DOG 1ST – GCH CH ELVBEND’S THE SOLDIER’S TEAR- Amy & Jody Peterson

AOM –CH DAGGERSWOOD N KINGDOM BE COOL –Nicole Casevecia & Kevin Richard

AOM – CH LERAAN’S MIDNIGHT BLUE FIRE –Randi L. Johnson

AOM- CH SYRINGA'S ASHLAD BN RN CGC- Patricia Brooks

PUPPY SWEEPSTAKES APRIL 19, 2015 Judge Ms  Sue Fregien

BEST PUPPY IN SWEEPS – ELSKEDE DREAMCATCHER AV GREYPLUME –Connie & Tim Schulte

BEST OPP PUPPY IN SWEEPS - LERAAN CYNSERLY CATCH THE SUN – Randi L. Johnson

 

VETERAN SWEEPSTAKES APRIL 19, 2015 Judge Ms  Sue Fregien

BEST VETERAN DOG  IN SWEEPS– GCH CH GREYPLUME WINDPOWER AV LONGSHIPS BN CD RE THDA CGCA –Kari Olson

BEST VETERAN BITCH IN SWEEPS -  GCH CH ASPEN’S A HARD ACT TO FOLLOW –Robin & Randy Rhoden

GMNEA OBEDIENCE TRIAL Judge Julianne Cepalis

HIT AND NOVICE B  1ST –190-  CHARILOR KLASSIC LEGACY BN RE NA AXJ OF-Margaret M Kabala & Lori Machacek

OPEN A 1ST –178- CH SNOJAGER MIDSUMMER FI4REWORKS CD GN RN OA AXJ –Dominique Mercurio

BEGINNER NOVICE:

1st -196- CH TN’T WILLOW’S NORSK DELIGHT CDX VER RE- Barbara A. Drake

2nd -195- CH POLESTAR ICON UD TD RE- Harry Beggs 3rd -190-CH VIKREST SILVER LIEF –Barbara A. Drake, Leslie Forrest & Patricia Viken

3RD -194- CH ARTIC RIDGE’S WORF CD RN – Roberta & Richard Oxley

VETERAN OBEDIENCE

1st -162- CH DINOR’S BUTTERFLY KISSES CD RN – Doris J. Ingles

GMNEA RALLY TRIAL APRIL            19, 2015 JUDGE Debby McNamara

NOVICE B

1ST –91-KAMGAARD KODAK MOMENT –Marlene & William Schlichtig

2nd -83-CH ELVBEND’S SEVEN BRIDGES AHEAD- Melissa Wood

ADVANCED B

1ST -97- CH SYRINGA’S ASHLAD BN RN CGC –Patricia Brooks

2nd –93- VIKREST STYLED BY DESIGN CDX RAE AX MXJ OF RATN CGC –Marlene & William Schlichtig

3rd -90- VIN-MELCA’S DISA’S MOON OVER CASH CANYON RE CGCA –Melanie Rodgers

4th -87-  SILKGRASS TRUFA’S HY MOUNTAIN BEYLA CGCA –Melanie Rodgers

EXCELLENT B

1ST -100- VIKREST STYLED BY DESIGN CDX RAE AX MXJ OF RATN CGC –Marlene & William Schlichtig

2ND -84- VIN-MELCA’S DISA’S MOON OVER CASH CANYON RE CGCA –Melanie Rodgers

3rd -80- SILKGRASS TRUFA’S HY MOUNTAIN BEYLA CGCA –Melanie Rodgers

4th -71- CH T’NT WILLOW’S NORSK DELIGHT CDX VER RE-Barbara A. Drake

 

 

 

Saturday April 18,2015 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial

Trophies -  Norwegian Items including Rosemaling on various Items, and book "Odin's Promise" by author Sandy Brehl. 

GMNEA REGIONAL SPECIALTY APRIL 18, 2015  Judge Mr. Tom Nesbitt

Judge Tom Nesbitt

BOB –GCH CH TIOKA’S AMERICAN RIDE-Lori Webster

BOS- CH LERAAN’S POWER OF MIDNIGHT SUN CGC-  Sally Prescher

BOW & WB – SNOJAGER PLAY TO WIN – Lisa Wilkinson

WD – HESTKO’S CHAOTIC  STORM OA OAJ NF – Brooke Hidalgo

RWD – KINGDOM THE HUNTER – Kevin Richard & Lori Webster

RWB – DAGGERWOOD BJORN 2B FABULOUS –Nicole Casavechia & Kevin Richard

SELECT DOG – GCH CH HIGHPOINT’S COSMOPOLITAN – Kathi & Bob Malloy

SELECT BITCH –CH KINGDOM’S JUNE TAYLOR –Kevin & Linda Richard

VETERANS DOG 1ST - GCH CH GREYPLUME WINDPOWER AV LONGSHIPS BN CD RE THDA CGCA –Kari Olson

VETERANS BITCH 1ST – CH GRAAFIN KLEARLY A MS CHIEF MKR –Graafin Ginger M. Leeuwenburg & Arabella Birkenbilt

AOM – GCH CH SILVER SLEUTH VIKREST- Patricia Viken & Leslie C Forrest

AOM –GCH CH SILVERDAL’S CROWN OF CORTEZ – Raymond Vaturro & Betzy Wade-Vaturro

AOM- CH DAGGERWOOD N KINGDOM BE COOL –Nicole Casevecia & Kevin Richard

PUPPY SWEEPSTAKES APRIL 18, 2015 Judge Ms Sandy Solcz

BEST PUPPY IN SWEEPS – LERAAN CYNSERLY CATCH THE SUN – Randi L. Johnson

BEST OPP PUPPY IN SWEEPS -  VIKREST SECRET AGENT –Leslie C Forrest & Patricia Viken

VETERAN SWEEPSTAKES APRIL 18, 2015 Judge Ms Sandy Solcz

BEST VETERAN DOG  IN SWEEPS– GCH CH GREYPLUME WINDPOWER AV LONGSHIPS BN CD RE THDA CGCA –Kari Olson

BEST VETERAN BITCH IN SWEEPS - -– CH GRAAFIN KLEARLY A MS CHIEF MKR –Graafin Ginger M. Leeuwenburg & Arabella Birkenbilt

GMNEA OBEDIENCE TRIAL  APRIL 18, 2015 Judge Julianne Cepalis

HIT AND OPEN A 1ST -189– CH SNOJAGER MIDSUMMER FIREWORKS CD GN RN OA AXJ –Dominique Mercurio

BEGINNER NOVICE:

1st -197-CH POLESTAR ICON UD TD RE- Harry Beggs

2nd -192-CH TN’T WILLOW’S NORSK DELIGHT CDX VER RE- Barbara A. Drake

3rd -190-CH VIKREST SILVER LIEF –Barbara A. Drake, Leslie Forrest & Patricia Viken

VETERAN OBEDIENCE

1st -160- CH DINOR’S BUTTERFLY KISSES CD RN – Doris J. Ingles

GMNEA RALLY TRIAL APRIL            18, 2015 JUDGE Debby McNamara

NOVICE B 1ST –98-KAMGAARD KODAK MOMENT –Marlene & William Schlichtig

ADVANCED B

1ST -98- CH SYRINGA’S ASHLAD BN RN CGC –Patricia Brooks

2nd –92-CH FINSAADAL LANZL IDUN'S MOLTE RN -Edith Finsaadal, Eric Lanzl & Marge Kabala

3rd -92-VIN-MELCA’S DISA’S MOON OVER CASH CANYON RE CGCA-Melanie Rodgers

4th -90- CH VIKREST STYLED BY DESIGN CDX RAE AX MXJ OF RATN CGC –Marlene & William Schlichtig

EXCELLENT A 1ST -89- GCH CH MACH5 VIKREST STEPPIN’ OUT IN STYLE RA MXC2 MJS3- Elizabeth Flagg

EXCELLENT B

1ST -97- VIKREST STYLED BY DESIGN CDX RAE AX MXJ OF RATN CGC –Marlene & William Schlichtig

2ND -93-CH T’NT WILLOW’S NORSK DELIGHT CDX VER RE-Barbara A. Drake

3rd -90-VIN-MELCA’S DISA’S MOON OVER CASH CANYON RE CGCA-Melanie Rodgers

4th -84- SILKGRASS TRUFA’S HY MOUNTAIN BEYLA CGCA –Melanie Rodgers


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Saturday March 1, 2014 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial

Trophies - Ceramic art by Elaine Oakes and Kari Olson, Hand Painted Elkhound Art on Wooden Items , Elkhound notepaper by Kari Olson

Judge Jay Richards

BOB - GCH CH Legend of the Dreamseekers (Bernadette Bruce, Robert & Katie Bruce)
BOW - Highland Storytime BN OA OAJ (Christine Mayer & Andrea Schokker)
BOS - GCH Elvbend's Ride of the Valkyries (Amy & Jody Peterson)

SEL Dog - GCH Silver Sleuth Vikrest (Pat Viken & Leslie Forrest)
SEL Bitch - CH Storm Kriega's Turdansar Thora (Brad & Cindy Wagner)

AOMs
GCH Snojager Midsummer Celebration (Kim Chisholm & Dale Christenson)
CH Jo-Cala's Vegas Winnings (Jon & Cam LeBree)
GCH CH Legend's Silver Raid (Katie Bruce & Dorothy Wallace)

Winners Dog - ThomThom Sterling Olaf (Michelle & Bob Van Howe)
Winners Bitch - Highland Storytime BN OA OAJ (Christine Mayer & Andrea Schokker)

Veteran Dog - GCH Snojager Midsummer Celebration (Kim Chisholm & Dale Christenson)
Veteran Bitch - CH Jo-Cala's Vegas Winnings (Jon & Cam LeBree)


SWEEPSTAKES Judge Rhonda Bermke
Best Puppy in Sweepstakes -ThomThom Sterling Olaf (Michelle & Bob Van Howe, Ted & Shelley Brown, Gayle Thomas
Best Veteran Dog in Sweepstakes -GCH Snojager Midsummer Celebration- Kim Chisholm & Dale Christiansen
Best Veteran Bitch in Sweepstakes -Ch Jo Cala's Vegas Winnings - Jon LaBree and Camille LaBree

Best Junior Showmanship- Grace Jelenik with Royal Crown Charilor I Got Your Six

Obedience
Saturday
High in trial with a Novice B score of 189.5
CH Elvbend's Carmina Burana RA NA NAJ -Amy Peterson.
Beginner Novice
1st- 189.5- Ch Vikrest Silver Lief -Barb Drake, Pat Viken & Leslie Forrest
2nd - Ch Quiquen Prairie Chivaree - Chris Olson & Paul Woito

Rally Excellent
1st - 100- Charilor Klassic Legacy- Marge Kabala
2nd -90-
CH Kamgaard Katch The Buzz RE MX AXJ OF -Toni Sibrel
3rd -79-
GCH CH Greyplume Windpower Av Longships BN CD RA THD CGC- Kari Olson
Rally Advanced
1st -96-
Charilor Klassic Legacy- Marge Kabala
2nd -95-
CH Kamgaard Katch The Buzz RE MX AXJ OF -Toni Sibrel
3rd -82- CH Charilor Klassic Nordic Idun BN RE MX MXJ -Edith Finsaadal, Eric Lanzl and Marge Kabala

Friday February 27,2014 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial
Trophies -Luggage and lighted leashes
Judge Kent Delaney

BOB - GCH Silverdal's Crown of Cortez (Ray & Betsy Vaturro)
BOW - Legend's Nydelig Hannah av Gjonnes Gaard (Ann & Jim Becker)
BOS - CH Lerann's Power of Midnight Sun (Sally Prescher)

SEL Dog - GCH Silhouette's AU Fish (Keith & Erin Olson, Sue Kaplan)
SEL Bitch - GCH Elvbend's Ride of the Valkyries (Amy & Jody Peterson)

AOMs
CH Storm Kriega's Turdansar Thora (Brad & Cindy Wagner)
GCH Silver Sleuth Vikrest (Pat Viken & Leslie Forrest)
CH Elvbend's Windy City Carmina Burana RA NA NAJ (Amy & Jody Peterson)

Winners Dog - ThomThom Sterling Olaf (Michelle & Bob Van Howe, Ted & Shelley Brown, Gayle Thomas)

Winners Bitch - Legend's Nydelig Hannah av Gjonnes Gaard (Ann & Jim Becker)

Veteran Dog - GCH Snojager Midsummer Celebration (Kim Chishold & Dale Christenson)
Veteran Bitch - CH Elvbend's Windy City Carmina Burana RA NA NAJ (Amy & Jody Peterson)

Best Junior Showmanship- Grace Jelenik with Royal Crown Charilor I Got Your Six


Obedience Judge Catherine Peters
Obedience had no qualifiers but Rally obed had the following
Rally excellent
1st - 93- CH Kamgaard Katch The Buzz RE MX AXJ OF -Toni Sibrel
2nd- 82- GCH CH Greyplume Windpower Av Longships BN CD RA THD CGC- Kari Olson
Rally Advanced
1st
- 89 -CH Kamgaard Katch The Buzz RE MX AXJ OF -Toni Sibrel
2nd - 88 -MACH Hallie Daisy RE MXB MJS NF T2B2- Pete Bojan and Toni Sibrel

__._,_.___

Saturday March 2, 2013 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial

 

Trophies - Beaded Kangaroo Show Leash created by Ms Vicky Zumwalt/Royal Crown Norwegian Elkhounds, beaded Kangaroo keychains, handcrafted Norwegian Elkhound items by Graafin Norwegian Elkhounds and four foot leather obedience leads.

Puppy Sweepstakes - Judge Toni Raden (4 entries)

 

Best in Puppy Sweepstakes – Windy City’s Pride of the Plains –Sue Kaplan & Teresa Getting

 

BOS to Best in Puppy Sweepstakes- Windy City's High Plain Winter-Susan Kaplan & Teresa Getting

Veteran Sweepstakes -Judge Toni Raden (4 entries)

 

Best Veteran Dog- GCH Royal Crown Keepsake – Beverly Evans

 

Best Veteran Bitch - CH Windy City Goodbye Girl – Susan Kaplan & James Johnson

Conformation Show - Judge Mrs Camille LaBree (35 entries)

 

Best of Breed - GCH Silverdal's Hope Diamond- Ray Vaturro/Betsy Wade-Vaturro

 

Best of Opposite Sex-GCH Silverdal’s Crown of Cortez Raymond Vaturro & Betsy Wade -Vaturro

 

Best of Winners and Winners Dog - Highland Superior Stormy Seas- Cindy & Randy Gustafson & Andrea Schokker

 

Reserve Winners Dog-Windy City 8 Seconds-Susan Kaplan & Teresa Getting

Winners Bitch- Vikrest Silver Oak - Patricia E Viken & Leslie Forrest & Alexis Grandis

Reserve Winners Bitch - Royal Crown I Got Your Six - Robert & Lori Machacek

Select Dog- CH Silver Sleuth Vikrest – Patricia E Viken & Leslie C Forrest

 

Select Bitch- GCH Vikrest Chicago Style- Patricia Viken/Leslie Forrest

 

Award of Merits -

GCH Royal Crown’s Keepsake –Beverly Evans

 

CH Windy City Goodbye Girl – Susan Kaplan & James Johnson

 

GCH Greyplume Windpower Av Longships BN RA CGC- Kari Olson

OBEDIENCE Judge Ms Cynthia Simonsen -total entry 4

Novice B

1st and High in Trial – 174.5 – GCH Greyplume Windpower av Longships BN RA CGC – Kari Olson

 

Rally Obedience total entry 3

 

Advanced B

 

1st -97 –Ch Polestar Icon UD TD RE- Harry Beggs

 

2nd -73 -Thom Thom Apple of My Iris RN NA OAJ BN- Christine Olson & Gayle Thomas

Ex B

 

1st -93- Ch Polestar Icon UD TD RE- Harry Beggs

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Friday March 1, 2013 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial

 

Trophies- Norwegian Elkhound Etchings on Norwegian Blue Granite with stand by Graafin Norwegian Elkhounds, Inlaid Keepsake box by Gib Serger, Wooden Picture frames with elkhound designs and Laser Cut Moose Ornament by Kustom Kraft Laser.

CONFORMATION Judge Ms Mara Lynn Mercer (total dogs 30)

 

Best of Breed – Ch Silver Sleuth Vikrest – Patricia E Viken & Leslie C Forrest

 

Best of Winners, Winners Dog- Highland Superior Stormy Seas- Cindy & Randy Gustafson & Andrea Schokker

 

Best of Opposite Sex – GCH Silverdal’s Hope Diamond – Raymond Vaturro & Betsy Wade-Vaturro

Reserve Winners dog- Kamgaard Kut To The Point – Claudia J & Daniel E Holst

 

Winners Bitch – Vikrest Silver Oak- Patricia E Viken & Leslie C Forrest & Alexis Grandys

 

Reserve Winners Bitch – Leraan’s Power of Midnight Sun – Sally Prescher

 

Select Dog – Ch Legend Of The Dreamseekers – Bernadette Bruce, Robert & Katie Bruce

 

Select Bitch – Ch Legend’s Silver Raid – Katie Bruce & Dorothy Wallace

 

Award of Merits-

 

Ch Elvbend’s Soldier’s March - Linda Hays & Amy Peterson

 

GCH Royal Crown’s Keepsake –Beverly Evans

 

GCh Vikrest Chicago Style – Leslie C Forrest & Patricia Viken

 

OBEDIENCE Judge Elmer Willems -total entry 5

 

Novice B

 

1st and High in Trial – 179 – GCH Greyplume Windpower av Longships BN RA CGC – Kari Olson

 

Beginner Novice B

 

1st -197-Ch Vin Melca’s Shadow Willow CDX RE BN

 

Rally Obedience total entry 3

 

Advanced B

 

1st -99 –Ch Polestar Icon UD TD RE- Harry Beggs

 

2nd -92 -Thom Thom Apple of My Iris RN NA OAJ BN- Christine Olson & Gayle Thomas

 

 

Ex B

 

1st -88- Ch Polestar Icon UD TD RE- Harry Beggs

 

 

Saturday March 3, 2012 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial ( 63entries)

Trophies - Wooden Items with Elkhound and Bear Artwork by Kari Olson, Laser applied by Tamarack Designs. First places designed by Kari Olson, Wood ornament with Elkhound head, laser cut by Kustom Kraft Design.

Puppy Sweepstakes - Judge Kevin Carlson (10 entries)
Best in Puppy Sweepstakes - Ch Elvbend's Ride of the Valkyries -Amy /Jody Peterson
BOS to Best in Puppy Sweepstakes- Legend of the Dreamseekers - Bernadette /Robert/Katie Bruce

Veteran Sweepstakes -Judge Kevin Carlson (6 entries)
Best Veteran Dog- Ch Windy City War Games - Amy /Jody Peterson & Susan Kaplan
Best Veteran Bitch -Ch Silverdal's Crown Jewels- Ray Vaturro/Betsy Wade Vaturro

Conformation Show - Judge Bonnie Turner (45 entries)
Best of Breed - Ch Silverdal's Hope Diamond- Ray Vaturro/Betsy Wade-Vaturro
Best of Opposite Sex-Ch Elvbend's The Soldier's Tear -Amy /Jody Peterson
Best of Winners and Winners Bitch -Legend's Silver Raid - Katie Lynn Bruce /Dorothy Wallace
Winners Dog-Silver Sleuth Vikrest- Patricia Viken /Leslie Forrest
Reserve Winners Dog-Windy City's 8 Seconds - Susan Kaplan/T Getting
Reserve Winners Bitch -Leraan's Power of Midnight Sun - Sally Prescher
Select Dog- GCH Royal Crown's Keepsake - Beverly Evans
Select Bitch- GCH Vikrest Chicago Style- Patricia Viken/Leslie Forrest
Award of Merit -GCH Silverdal's Crown of Cortez- Ray Vaturro/ Betsy Wade-Vaturro
Award of Merit- Ch Greyplume Windpower Av Longships BN RN -Kari Olson
Award of Merit -Ch Elvbend's Der Filegende Hollander - Amy/Jody Peterson

Friday March 2, 2012 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial ( 60 entries)
Trophies- Original Leather trophies designed by Terry Evans of Boars Head Leather
First Place trophies leather leashes, Amish made.
Conformation Show- Judge Don Duerksen (45 entries)
Best of Breed -GCH Silverdal's Crown of Cortez- Ray Vaturro/ Betsy Wade-Vaturro
Best of Opposite Sex- Ch Royal Crown's Photo Finish - Beverly Evans
Best of Winners & Winners Dog- Quiquen Avalanche- Kari Carlson & J Paul Woito
Winners Bitch- Finsaadal Lanzi Idun's Hovden Molte- Edith Finsaadal/Eric Lanzi/Marge Kabala
Reserve Winners Dog-Windy City's 8 Seconds - Susan Kaplan/T Getting
Reserve Winners Bitch -Legend's Silver Raid - Katie Lynn Bruce /Dorothy Wallace
Select Dog -GCH Quiquen Quartz -Christine Olson/Donna Weeks
Select Bitch-GCH Vikrest Chicago Style- Patricia Viken/Leslie Forrest
Award of Merit -Ch Vin-Melca's Shadow Willow CDX RE- Barbara Drake
Award of Merit- GCH Peer Gynt Stings Like A Bee- Marlene Oliver
Award of Merit-GCH Royal Crown's Keepsake -Beverly Evans
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Rally Obedience Trial 1 Judge Anna Lorenz (3 entries)
Advanced B 1st - Score 93-Ch Kamgaard Klassic Mystery CD RN NA NAP -Margaret Kabala / Lori Machacek
Excellent B 1st- Score 72- Charilor Klassic Legacy BN RA AX AXJ OF- Margaret Kabala/Lori Machacek
(Photo is Marge receiving one of her 1st place ribbons)
Obedience Trial 2 Judge Anna Lorenz (Trial 1 5 entries, Trial 2 6 entries)
High in Trial and 1st Open A Score 181- Ch Vikrest Silver Streak CD -Leslie Forrest /Patricia Viken
Versatility- Score 180-Ch T'NT Willow's Norsk Delight CDX RE - Barbara Drake
Best Obedience Brace and 1st in Brace- Ch Greyplume Windpower Av Longships BN RN & Ch TNT Wills Longships Birchbark CDX RAE TD -Kari Olson
********************************************************************************
Saturday March 5, 2011 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial

Dedicated to the Memory of Dorothy Johnson 1922-2010 GMNEA MEMBER

Trophies all Wooden Items with Elkhound and Moose Artwork by Kari Olson, Laser applied by Tamarack Designs

PUPPY SWEEPSTAKES (6) – Judge Paul Woito

 

Best in Sweepstakes – Vikrest Silver Leif –Barbara Drake

 

Best Opposite Sex- Greyplume’s Vanity Fair – Connie Shulte & Glenda Haggerty

 

VETERAN SWEEPSTAKES (5) – Judge Paul Woito

 

Best Veteran Dog –Ch Elg Chase Atlasta Bristlecone – Cathy Chase

 

Best Veteran Bitch –Ch Silverdal’s Crown Jewels – Raymond Vaturro & Betsy Wade-Vaturro

 

-

 

CONFORMATION Judge Ms Kalen Dumke (total dogs 40)

Best of Breed – Ch Greyplume Windpower Av Longships BN RN – Kari Olson

 

Best of Winners- Sterling Hill Shining Remembrance – Ted & Shelley Brown

 

 

Best of Opposite Sex – GCh Vikrest Chicago Style – Patricia E Viken & Leslie C Forrest

 

Winners Dog- Dinor N Windy City’s Cowboy Up (3 points)-Susan Kaplan & Teresa Getting

Reserve Winners dog -Vikrest Silver Certificate-Robert & Lori Machacek,Patricia Viken & Leslie Forrest

 

Winners Bitch – Sterling Hill Shining Remembrance (4 points)-Ted & Shelley Brown

Reserve Winners Bitch – Sangrud Kamgaard Kloudberry

 

Select Dog –Ch Quiquen Quartz – Christine Olson and Donna Weeks

 

Select Bitch – Ch Silverdal’s Crown Jewels

 

Award of Merits-

 

GCH Elvbend’s The Soldier’s Tear –Jody & Amy Peterson

 

Ch Greyplume’s Won’t Back Down- Connie Schulte & Tim Schulte

 

GCh Silverdal’s Royal Tribute – Raymond Vaturro & Betsy Wade-Vaturro

 

CH Vikrest Silver Secret – Leslie C Forrest, Patricia Viken

 

Ch Elgchase Atlasta Bristlecone – Cathy Chase

 

 

JUNIOR SHOWMANSHIP Judge Ms Kalen Dumke

 

Best Junior – Alexis Grandys with Ch Vikrest Silver Secret

 

 

OBEDIENCE Judge Elmer Willems total entry 10

 

Novice B

 

1st and High in Trial and CD title – 196 -Ch Vikrest Silver Streak – Leslie Forrest

 

Beginner Novice A

 

1st -193.5 –Ch Normark Tukka of Wolfridge RN – Cindy Gustafson

 

2nd and BN title 189 –Ch Thom Thom N Apple Independence – Cecelia Cathey and Gayle Thomas

 

Beginner Novice B

 

1st – 198 –Charilor Klassic Legacy RA AX AXJ OF- Margaret Kabala & Lori Machacek

 

2nd -197 –Lor-Sun’s Magic Moment RA –Penny Matusiak

 

Rally Obedience total entry 4

 

Advanced A

 

1st -92-Ch Kamgaard Klassic Mystery CD RN NA – Margaret Kabala & Lori Machacek

 

Ex A

 

1st -95-Ch Normark Tukka of Wolfridge RN –Cindy Gustafson

 

2nd - 87 -Ch Elvbend’s Windy City Carmina Burana RN NA NAJ – Amy Peterson

Ex B 1st - 87.5- Ch Arctic Ridge’s Beka Valentine CD RE – Debra O’Brien

 


Friday March 4, 2011 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial

Trophies Norwegian Elkhound Imprinted Leather Portfolio and journals. Design by William Timmler III

CONFORMATION Judge Ms Karen Dumke (total dogs 38)

 

Best of Breed (14) – Ch Greyplume Windpower Av Longships BN RN – Kari Olson

Best of Winners- Vikrest Silver Certificate-Robert & Lori Machacek, Patricia Viken & Leslie Forrest

 

Best of Opposite Sex – Ch Elvbend’s Aida –Jody & Amy Peterson

 

 

Winners Dog- Vikrest Silver Certificate (3 points)-Robert & Lori Machacek, Patricia Viken & Leslie Forest

 

Reserve Winners dog- Kamgaard Katch The Buzz RA NA NAJ- Antoinette Sibrel

 

Winners Bitch –Thom Thom Silver Lace (4 points)- Gayle Thomas (handled by Cece Cathey)

 

Reserve Winners Bitch – Royal Crown’s Photo Finish – Beverly Evans

 

Select Dog –Ch Quiquen Quartz – Christine Olson and Donna Weeks

 

Select Bitch – Ch Sangrud Ben’s Tess av Skyemar- Ron Denn & Karen Tillmann

 

Award of Merits-

 

GCH Elvbend’s The Soldier’s Tear –Jody & Amy Peterson

 

Ch Windy City High Plaines Drifter- Susan Kaplan, T. Getting & J. Nee

 

Ch Vin-Melca’s Shadow Willow-Barbara Drake

 

GCH Vikrest N’Ruskar Hy Style – Leslie C Forrest, Patricia Viken & Patsie Waltz

 

GCH Vikrest Chicago Style –Patrica E Viken & Leslie C Forrest

 

 

JUNIOR SHOWMANSHIP Judge Ms Karen Dumke

 

Best Junior – Alexis Grandys with Ch Vikrest Silver Secret

 

 

OBEDIENCE Judge Elmer Willems total entry 8

 

Novice B

 

1st and High in Trial – 197.5 -Ch Vikrest Silver Streak – Leslie Forrest

 


2nd 181.5 –Ch Elvbend’s Windy City Carmina Burana RN NA NAJ – Amy Peterson

 

Open A

 

1st -189 and CDX title – Ch Vikrest Steppin’ In Style CD OA OAJ – Leslie Forrest

 

Beginner Novice

 

1st -187 –Ch Normark Tukka of Wolfridge RN – Cindy Gustafson

 

Rally Obedience total entry 4

 

Advanced A

 

1st -98 and RA title-Ch Elvbend’s Windy City Carmina Burana RN NA NAJ – Amy Peterson

 

2nd -81 and RA title Ch Normark Tukka of Wolfridge RN –Cindy Gustafson

 

Advanced B

 

1st -92- Ch Greyplume Windpower Av Longships BN RN –Kari Olson

 

Ex B

 

1st -94- Ch Arctic Ridge’s Beka Valentine CD RE – Debra O’Brien

 

 

 

 


Saturday March 6, 2010 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial
Trophies -Decorative Fine Art Elkhound engraving on Norwegian Blue Granite with stands designed by Graafin Norwegian Elkhounds. (Graafin Ginger Leeuwenburg)

Puppy Sweepstakes (10) /Judge Ms Barbara Koeppen
Best Puppy in Sweepstakes - Skye High Blue Waters -Kim Chisholm/Andrea Schokker/Skye Masson
Best Opposite Sex to Best Puppy in Sweepstakes - Applewood's Christine Charmaine-Michelle Bendickson

Veteran Sweepstakes (5)/Judge Ms Barbara Koeppen
Best Veteran Dog - Ch Skyemar's Blue Norther - Eileen Smith /Skye Masson
Best Veteran Bitch - Ch Vin-Melca's Shadow Willow CDX RE - Barb Drake

Conformation Classes(38)/ Judge Mr Ed Hall
Best of Breed - Ch Skyemar's Silver Cyclone - Alice W Hoak
Best Opposite Sex - Ch Vikrest Chicago Style- Patricia Viken & Leslie Forrest
Best of Winners/Winners Bitch -Vikrest Silver Secret - Leslie Forrest & Patricia Viken
Winners Dog and AOM - Vikrest Silver Ole- Mike & Stacy Iwaniki
Reserve Winners Dog -Skyhigh Blue Waters- Kim Chisholm, Andrea Schokker & Skye Masson
Reserve Winners Bitch - Soliega's Ray of Sunshine - Ronald Denn & Karen Tillmann
Award of Merits:
Ch Peer Gynt Stings Like a Bee -Marlene Oliver
Ch Royal Crown Keepsake -Bev Evans
Ch Apple N Thom Thom Isabelle -Chris Olson & Gayle Thomas
Ch Jo -Cala's Vegas Winnings- Jon & Camille LaBree
Vikrest Silver Ole -Mike & Stacy Iwaniki
Stud Dog -
1st Ch Skyemar's Blue Norther - Eileen Smith & Skye Masson

Rally Obedience(7)/Judge Ms Mindy Mymudes
Novice B
1st -97- Ch Kamgaard Klassic Mystery CD NA - Margaret M Kabala /Lori Machacek

Advanced A
1st - 97 - Charilor Klassic Legacy RN OA OAJ- Margaret M Kabala
 
2nd-91 - Kamgaard Katch The Buzz RN -Antoinette Sibrel
3rd- 85- Peer Gynt Power To Surprise RN - Cindy & Randy Gustafson
4th -81-Hallie Daisy - Peter Bojan & Antoinette Sibrel
Qualifying also- Ch Normark Tuka of Wolfridge RN -Cindy & Randy Gustafson

Advanced B
1st- 96 - Ch Polestar Icon CDX TD RN - Harry Beggs
Obedience Trial (5)/Judge Mr Michael Carlucci
 
High in Trial and 1st in Open A
1st -193.5 - Ch Vikrest Steppin' In Style - Leslie Forrest /Patricia Viken

Non Regular class
Pre Novice
1st - Ch Arctic Ridges Beka Valentine RE - Debra O'Brien/Roberta Oxley
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Friday March 5, 2010 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial

Conformation Classes (37)/ Judge Ms Barbara J Young

Best of Breed - Ch Peer Gynt Stings Like a Bee - Marlene Oliver
Best Opposite Sex - Ch Sangrud Ben's Tess Av Skyemar - Ronald Denn & Karen Tillman
Best of Winners/Winners Bitch -Vikrest Silver Secret - Leslie Forrest & Patricia Viken
Winners Dog and AOM - Thomthom N Apple Independence - Cecelia Cathey & Gayle Thomas
Reserve Winners Dog -Skyhigh Blue Waters- Kim Chisholm, Andrea Schokker & Skye Masson
Reserve Winners Bitch - Sterlinghill Shining Remembrance - Shelley & Ted E Brown
Award of Merits:
Ch Greyplume Windpower Av Longships RN - Kari Olson
Ch Hestsko's Prairie Fireworks - Michelle Bendickson
Ch Apple N Thom Thom Isabelle -Chris Olson & Gayle Thomas
Ch Vikrest Chicago Style- Patricia Viken & Leslie Forrest
Thomthom N Apple Independence - Cecelia Cathey & Gayle Thomas

Rally Obedience(5)/Judge Ms Suzanne D Hemminger

Advanced A
1st - 99 - Kamgaard Katch The Buzz RN -Antoinette Sibrel
2nd-96 - Lor-Sun's Magic Moment RN -Penny & Larry Matusiak/Lori Machacek
3rd- 92- Peer Gynt Power To Surprise RN - Cindy & Randy Gustafson
4th -91-Hallie Daisy - Peter Bojan & Antoinette Sibrel

Advanced B
1st- 99 - Ch Polestar Icon CDX TD RN - Harry Beggs

Obedience Trial (6) /Judge Ms Suzanne D Hemminger
 
High in Trial and 1st in Utility A
1st -190 - Ch Polestar Icon CDX TD RN -Harry Beggs

Non Regular class
Pre Novice
1st - 193- Ch Arctic Ridges Beka Valentine RE - Debra O'Brien/Roberta Oxley


<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<


Saturday February 28, 2009 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial
Dedicated to the Memory of Russ "Skip" and Karen Weir
Puppy Sweepstakes /Judge Graafin Ginger Leeuwenburg
Best Puppy in Sweepstakes - Apple N ThomThom Isabelle - Christine Olson/Gayle Thomas
Best Opposite Sex to Best Puppy in Sweepstakes - Cedar Bends We Three Kings - Monica Hepker & Dorothy Wallace
Veteran Sweepstakes /Judge Graafin Ginger Leeuwenburg
Best Veteran Dog - Ch Windy City High Plaines Drifter - Susan Kaplan/Teresa Getting/Jennifer Nee
Best Veteran Bitch - Ch Windy Cty Whispers In The Dark CD- Susan Kaplan/Teresa Getting /Jennifer Nee
Conformation Classes /Judge Mr Rick Berger
Best of Breed - Ch. Greyplume Windpower Av Longships -Kari Olson
Best Opposite Sex to Best of Breed- Ch Skyemar's Storm Warning -Andrea Schokker
BOW/WB - Apple N Thom Thom Isabelle-Chris Olson/Gayle Thomas
WD - Kamgaard Kut Above- Sally P Simmonds/Margaret K Mott
RWD -Snojager Midsummer Fireworks - Dominique Mercurio
RWB-Kamgaard Kase In Point - Cecilia E & Dennis R Frye/Margaret K Mott/Sally P Simmonds
Award of Merit
Ch ThomThom Iduna Av Applewood -Christine Olson/Gayle Thomas
Ch Kamgaard Kover Your Tracks -Sally P Simmonds/Margaret K Mott
Ch Kamgaard Kotton To Me - Elaine Oakes/Margaret K Mott
Ch Aspen's A Hard Act To Follow - Robin & Randy Rhoden
Ch Windy City War Games CD RE- Amy & Jody Peterson
Junior Showmanship-Judge Mr. Rick Berger
Best Junior Handler - Kaylee Ferrito
Obedience Classes - Judge Cindy Pischke
High in Trial - Ch Foxboro Silver Bell CD RE OA OAJ
Novice B 1st 180 -Foxboro Silver Bell CD RE OA OAJ - Dominique Mercurio
2nd 173.5 -Ch ThomThom Iduna Av Applewood RN - Christine Olson /Gayle Thomas
Pre-Novice194.5 - Lor-Sun's Magic Moment RN- Penny & Larry Matusiak /Lori Machacek
Rally Obedience Judge Cindy Pischke
Novice A 1st - 94 Kamgaard Katch The Buzz -Antoinette Sibrel
2nd 94-Hallie Daisy - Peter Bojan & Antoinette Sibrel
Novice B 1st 96 - Ch Greyplume Windpower Av Longships -Kari Olson
2nd 79- Peer Gynt Power To Surprise - Cindy /Randy Gustafson
Excellent B 1st 83 - Arctic Ridge's Beka Valentine RA - Debra O'Brien /Roberta Oxley
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Friday February 27, 2009 GMNEA Specialty Show, Obedience/Rally Trial
Dedicated to the Memory of Russ "Skip" and Karen Weir
Conformation Classes /Judge Ms Sally Berger
Best of Breed - Ch. Kamgaard Kotton To Me -Elaine Oakes/Margaret K. Mott
Best Opposite Sex to Best of Breed/BOW/WB - Kamgaard Kase in Point- Margaret K Mott /Sally P Simmonds
WD - Snojager Midsummer Fireworks - Dominique Mercurio
RWD - Kamgaard Kut Above -Sally P Simmonds/Margaret Mott
RWB-Kamgaard Kekekabic -Sally P Simmonds/Margaret Mott
Award of Merit
Ch Elvbends The Soldiers Tear - Amy/Jody Peterson
Ch Kamgaard Kover Your Tracks -Sally P Simmonds/Margaret K Mott
Ch Vikrest Chicago Style - Patricia E Viken/Leslie C Forrest
Ch Aspen's A Hard Act To Follow - Robin & Randy Rhoden
Ch Vikrest N Snojager Step Right Up- Patricia E Viken/Leslie C Forrest
Junior Showmanship-Judge Ms. Sally Berger
Best Junior Handler - Kaylee Ferrito
Obedience Classes - Judge Julianne Cepulis
High in Trial - Ch Vin-Melca's Shadow Willow CDX RE
Novice B 1st 182 -Foxboro Silver Bell CD RE OA OAJ - Dominique Mercurio
2nd 175.5 -Ch ThomThom Iduna Av Applewood RN - Christine Olson /Gayle Thomas
Open A 1st 185.5-Ch Lenan N'Vikrest Silver Rogue CD OA NAJ -Leslie Forrest/ Nancy Moser/ Patricia Viken
Utility A 1st 187.5-Ch Vin-Melca's Shadow Willow CDX RE - Barbara Drake
Rally Obedience Judge Cynthia Simonson
Novice A 1st - 94 Kamgaard Katch The Buzz -Antoinette Sibrel
Novice B 1st 95 - Ch Greyplume Windpower Av Longships -Kari Olson
2nd 80- Peer Gynt Power To Surprise - Cindy /Randy Gustafson
Rally Obedience Judge Harry Beggs
Advanced A 1st 77 - Ch ThomThom Iduna Av Applewood RN - Christine Olson/Gayle Thomas

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
 
 
Saturday March 1, 2008 GMNEA Specialty Show , Obedience/ Rally Trial
Puppy Sweepstakes /Judge Carlin Rasmussen
Best Puppy in Sweepstakes - Elvbend's The Soldier's Tear - Jody & Amy Peterson
Best Opposite Sex to Best Puppy in Sweepstakes -Kamgaard Highland Karmann Ghia -Andrea Schokker, Margaret Mott & Sally P Simmonds
Veteran Sweepstakes/ Judge Carlin Rasmussen
Best Veteran in Sweepstakes- Ch Ruskar's Tootsie Roll - Russell, Amy and Karen Weir
Conformation Classes /Judge Kathy Carter
Best of Breed- Ch Ruskar's Tootsie Roll- Russell, Amy & Karen Weir
Best Opposite Sex to BOB -Ch Ruskar's Ck's Hy & Mighty -Russell & Karen Weir
Winners Dog & BOW - Kamgaard Kover Your Tracks - Sally P Simmonds & Margaret K Mott
RWD- Greyplume Windpower Av Longships - Kari Olson
WB & AOM-Normark Tukka of Wolfridge -Randy & Cindy Gustafson
RWB - Snojager Invincible Storm AX MXJ NJP-Tom & Carol Slattery
Awards of Merit
Ch Lindvagen Nemo- Mary Lichtfield Reid
Ch Royal Crowns Keepsake- Beverly Evans
Ch Vikrest STeppin' In Style - Leslie Forrest & Pat Viken
Ch Kamgaard Kan You Hear Me NOw- Sally P Simmonds & Margaret K Mott
Normark Tukka of Wolfridge -Randy & Cindy Gustafson
Junior Showmanship/Judge Kathy Carter
Best Junior Handler- Gabrielle Waltz
Novice Junior Class-
1st - Ch Ruskar's and CK's Hy and Mighty - Gabrielle Waltz
Open Intermediate Class-
1st ChThomThom N Kingdom Velvet-Kaylee R. Ferrito
Obedience Trial/Judge Fred Buroff
High in Trial - Ch Vikrest Steppin' In Style
Novice B
1st - 192 Ch Vikrest Steppin' In Style- Leslie Forrest & Pat Viken
Open A
1st - 188 T'NT Willow's Norsk Delight CD RA-Barbara Drake
Rally Obedience/Judge Fred Buroff
Novice A
1st - 72 Tu Tu Touie Aurora Borealis- Sally A Fortney
Novice B
1st - 86 Viking Hey Sportster CD- Sally A Fortney
Advanced A
1st 95 Ch Elvbend's Wndy Cty Don Giovanni RN -Jody & Amy Peterson
2nd 76 Lor-Sun's Magic Moment RN - Penny Matusiak
Advanced B
1st 91 Ch TNT Wills Longship Birchbark CD RE TD- Kari Olson
Excellent B
1st 84 Ch TNT Wills Longship Birchbark CD RE TD -Kari Olson
2nd 83 T'NT Willow's Norsk Delight CD RA - Barbara Drake
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Friday February 29, 2008 GMNEA Specialty Show and Obedience /Rally Trial
Conformation Classes /Judge Monica Canistrini
Best of Breed - Ch Ruskar CK's Hy and Mighty - Russell & Karen Weir
Best of Opposite Sex - Ch Kamgaard Kan You Hear Me Now -Sally P. Simmonds & Margaret K Mott
WD and BOW - Elvbend's The Soldier's Tear- Jody& Amy Peterson
RWD - Kamgaard Kover Your Tracks- Sally P Simmonds & Margaret K. Mott
WB - Kamgaard Highland Karmann Ghia - Andrea Schokker, Sally P Simmonds, & Margaret Mott
RWB - Normark Tukka of Wolfridge - Cindy & Randy Gustafson
AWARDS OF MERIT-
Ch Vikrest STep to the Future- Patricia E Viken & Leslie C Forrest
Ch Lindvagen Nemo - Mary Litchfield Reid
Ch Royal Crowns Keepsake - Beverly Evans
Ch Vikrest Stepping IN Style - Leslie C Forrest & Patricia E Viken
Ch Ruskar's Tootsie Roll - Russell, Amy and Karen Weir
Junior Showmanship/ Judge Monica Canistrini
Best Junior Handler - Gabrielle Waltz
Novice Jr-
1st -Ch Ruskar's and CK's Hy and Mighty- Gabrielle Waltz
Open Intermediate Class
1st - Ch Thom Thom N Kingdom Velvet - Kaylee R Ferrito
Obedience Trial / Judge Catherine Peters
HIGH IN TRIAL - Ch Vikrest Steppin' in Style
Novice-
1st 174 Ch Vikrest Steppin' In Style - Leslie Forrest & Pat Viken
Pre-Novice
1st Peer Gynt Power to Surprise -Randy & Cindy Gustafson
Rally Obedience /Judge Catherine Peters
Novice A
1st- 74 - Viking Hey Sportster CD- Sally A Fortney - Handler - Jim Feifarek
2nd- 71 - Tu Tu Touie Aurora Borealis - Sally A Fortney
3rd - 70 - Normark Tukka of Wolfridge - Cindy & Randy Gustafson
Rally Novice B
1st -91 - Arctic Ridges Beka Valentine -Debra O'Brien
Rally Advanced A
1st - 89 - Ch Elvbend's Windy Cty Don Giovani RN - Jody/Amy Peterson
Rally Excellent B
1st -74- T'NT Willow's Norsk Delight CD RA - Barbara Drake
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Saturday March 3, 2007 GMNEA Specialty Show and Obedience /Rally Trial
Puppy Sweepstakes /Judge Ms Elizabeth Jaco
Best Puppy in Sweepstakes - Highland Ring of Fire -Andrea Schokker
Best of Opposite Sex to Best Puppy in Sweepstakes -Snojager Midsummer Celebration - Kim Chisholm and Dale Christiansen
Veteran Sweepstakes /Judge Betty Jaco
Best Veteran Dog in Sweepstakes- Ch Windy City High Plains Drifter - Susan Kaplan, Teresa Getting and Jennifer Nee
Best Veteran Bitch in Sweepstakes - Ch Vin-Melca's Shadow Willow CD RA - Barbara Drake
Conformation Regular Classes /Judge Ms Rita Biddle Esq.
Best of Breed - Ch Ruskar's and CK's Hy and Mighty - Russell and Karen Weir
Best of Opposite Sex- Ch Vikrest Steppin in Style - Leslie Forrest and Pat Viken
Best of Winners/Winners Dog -Snojager Midsummer Celebration - Kim Chisholm and Dale Christiansen
Reserve Winners Dog- Royal Crown's Keepsake- Beverly Evans
Winners Bitch -Sangrud Ben's Tess av Skyemar - Ronald Denn and Karen Tillman
Reserve Winners Bitch -Normark Tukka of Wolfridge -Cindy and Randy Gustafson
Award of Merits-
Ch Windy City High Plains Drifter - Susan Kaplan, Teresa Getting and Jennifer Nee
Ch Silhouette's Frozen Tundra - Erin and Keith Olsen
Sangrud Ben's Tess av Skyemar- Ronald Denn and Karen Tillmann
Ch Windy City's Stairway to Heaven - Susan Kaplan and Teresa Getting
Ch Silhouette's Kaboom - Keith and Erin Olsen, and Sarah Garrity.
Brace Class - 1st Ch Dinor's Ruff N Ready/Dinor's Buy Me a Rose- Doris Ingles
Obedience Trial /Judge Ms Cynthia Pischke
High in Trial - Tu Tu Tuoie Aurora Borealis - Sally A Fortney
Novice B
1st- 178- Tu Tu Tuoie Aurora Borealis - Sally A Fortney
2nd- 170- Ch Charilor Klassic Mystery -Marge Kabala/Lori Machacek
Graduate Novice
1st- Ch TNT Wills Longship Birchbark CD RE TD - Kari Olson
Rally Obedience /Judge Debbie McNamara
Novice B -
1st- 98- Lor-Sun's Magic Moment - Penny and Larry Matusiak and Lori Machacek
2nd- 90- Viking Hey Sportster CD-Sally Fortney
3rd- 78 -Ch Elvbend's Windy Cty Don Giovani- Jody and Amy Peterson
Advanced B
1st -93- Ch TNT Wills Longship Birchbark CD RE TD -Kari Olson
2nd -79- TN'T Willow's Norsk Delight CD RN - Barbara Drake
Excellent B
1st -91- Ch Vin-Melca's Shadow Willow CD RA - Barbara Drake
2nd- 87- Ch Windy City's War Games CD RA -Jody and Amy Peterson and Susan Kaplan
3rd- 84- Ch TNT Wills Longship Birchbark CD RE TD - Kari Olson
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Friday March 2, 2007 GMNEA Specialty Show and Obedience/Rally Trial
Conformation / Judge Ms Nikki Riggsbee
Best of Breed - Ch Ruskar's and CK's Hy and Mighty - Russell and Karen Weir
Best of Opposite Sex -Ch Vin-Melca's Midnight Sun Kyra - Sally Prescher and Barbara Budny
Best of Winners/Winners Dog -Sangrud Julibjorn Torden- Ronald Denn and Karen
Tillmann
Reserve Winners Dog- Polestar Icon CD - Harry Beggs
Winners Bitch -Sangrud Ben's Tess av Skyemar - Ronald Denn, Karen Tillmann, Karen Elvin & Kristine Wehking
Reserve Winners Bitch - Highland Ring of Fire - Andrea Schokker
Award of Merits-
Ch Highland Typhoon - Andrea Schokker
Ch Silhoutte's Kaboom -Keith and Erin Olsen and Sarah Garrity
Ch Vin-Melca's Shadow Willow CD RA - Barbara Drake
Ch Windy City High Plains Drifter - Susan Kaplan , Teresa Getting and Jennifer Nee
Ch Windy City's Stairway to Heaven - Susan Kaplan and Teresa Getting
Obedience Trial / Judge Mr. Elmer Willems
High in Trial - Polestar Icon CD -Harry Beggs
Open A - 1st 195.5 Polestar Icon CD -Harry Beggs
Novice B - 1st -183 Tu Tu Touie Aurora Borealis - Sally A Fortney
Graduate Novice - 1st -178.5 Ch TNT Wills Longship Birchbark CD RE TD - Kari Olson
Rally Obedience / Judge Debbie McNamara
Advanced B
1st -99- Alpha's Centauri CD RE - Dominique Mercurio
2nd- 98- TNT Willow's Norsk Delight CD RN - Barbara Drake
3rd-95- Ch TNT Wills Longship Birchbark CD RE TD - Kari Olson
Excellent B
1st-99 -Wrathwood's Lasting Impression UD RA NA NAJ -Dona Barsul
2nd -94 -Ch Vin-Melca's Shadow Willow CD RA - Barbara Drake
3rd-91- Alpha's Centauri CD RE -Dominique Mercurio
4th-82- Ch TNT Wills Longship Birchbark CD RE TD -Kari Olson

 [Home] [Refresh/Reload] [back to top]

Images & Text in this site are Copyright - DO NOT COPY!

EDIT

Web By DogWebs.Biz